You are currently viewing Wystawa obrazów Zofii Kobylińskiej Olszewskiej jest otwarta od soboty 29 stycznia do 28 lutego 2022 w Galerii 49, przy ulicy Przędzialnianej 49 w Łodzi.

ZAPRASZAMY!
W najbliższą sobotę, 19 lutego o godzinie 16 w Galerii 49, w Łódzi, ul. Przędzialniana 49 spotkamy się z kuratorką wystawy malarstwa Zofii Kobylińskiej Olszewskiej.
Oprowadzanie po wystawie, historia polskiej emigracji artystycznej w Londynie po II wojnie światowej, to tylko część naszego spotkania. Będą pytania, miłe rozmowy, niespodzianki, małe prezenty dla naszych gości.
Zaznaczamy, że wybrane obrazy Zofii Kobylińskiej Olszewskiej można kupić. 🙂

Uwaga! To będzie ostatni tydzień tej wystawy!
„Na naszym rynku dzieł sztuki, Zofia Kobylińska Olszewska zajmuje szczególne miejsce. Brytyjska malarka o polskich korzeniach, po II wojnie światowej znalazła swój dom w Anglii. Wyjechała w ramach pomocy osobom uwięzionym w obozach koncentracyjnych. Zofia Kobylińska Olszewska była więźniarką w obozie w Auschwitz i Ravensbrück. Była również ofiarą okrutnych doświadczeń na młodych kobietach. Rehabilitacyjne zabiegi w Anglii zorganizowała Fundacja Sue Ryder, założona przez niezwykłą młodą kobietę Sue Ryder. Siedziba fundacji była w Cavendish i tam właśnie powracała do zdrowia artystka. Po kilku latach rozpoczęła studia artystyczne, które pomagały jej oderwać się od tragicznych wspomnień, były rodzajem terapii. Jednak malarstwo przez jej całe twórcze życie miało w sobie wiele smutku, nieokreślonego zamyślenia o czym artystka zawsze mówiła prezentując na wernisażach swoje obrazy. „Szukam spokoju, w tym niespokojnym świecie”, te słowa były Jej mottem życiowym, a także tytułem filmu biograficznego o artystce, nakręconym w latach 90. XX wieku. Poetyckie, nostalgiczne dzieła, martwe natury, pejzaże podmiejskie Londynu, gdzie ostatecznie zamieszkała, to cały Jej świat, niby odzyskany, a jednak dawno stracony na zawsze. Obrazy Zofii Kobylińskiej zapewnią Państwu spokój i relaks, czas na przemyślenia i kontemplację chwili, a ta, niech trwa…